Lajme dhe Ngjarje

CIK-FIA-Academy-Trophy-logo

Trofeu i Karting 2014 CIK-FIA: është koha e sfidës!

Trofeu CIK-FIA Karting Academy feston 5 vjetorin përmes një kompeticioni unik global që vë përballë njëri tjetrit konkurrentët më të rinj pilotë nga shtete të ndryshme në vitin 2014. Ky vit është i destinuar të …

[lexo artikullin]ACA në aksion për sensibilizim

Sedilja për fëmijët

Fëmijët: Të gjitha gabimet në makinë

Sipas një studimi të kryer nga gazeta prestigjioze “New York Times”, në Shtetet e  Bashkuara të Amerikës  vetëm pak shoferë e kanë idenë se si duhen mbajtur fëmijët në makinë. Prindërit ndihen më të sigurt …

[lexo artikullin]Makinat në rrugë me dëborë

Si të ngisni makinën në rrugën me akull?

Temperaturat e ulëta, rrugët e rrëshqitshme dhe kripa në rrugë kërkojnë nga ju që sa më parë ta përgatisni automobilin për kushtet e dimrit. Me përgatitjen e automobilit për dimër, duke siguruar  gjendjen e tij …

[lexo artikullin]Një femër me taka në makinë

Femrat, jo taka të larta në drejtimin e makinës!

Ekspertët paralajmërojnë shoferet femra të mos përdorin këpucë me taka “të papërshtatshme” në drejtimin e makinës. Ekspertët britanikë të sigurisë rrugore kanë kërkuar të aplikohen gjoba të rënda për të gjitha ato gra që i …

[lexo artikullin]Tema e javës

Si te kursejme karburant

Këshilla për të kursyer karburant

1. Mos e përshpejtoni menjëherë makinën tuaj. Nuk te duhet te jesh medoemos i dhene pas makinave qe te te pelqeje rritja e shpejtesise.Eshte thjeshte nje nga ato gjerat te lidhura me sjelljen tone si …

[lexo artikullin]Të ndryshme

Renault Clio RS

Renault Clio RS

Kthesa marramendëse Është në trajektoret me kthesa që makina kompakte franceze shprehet më së miri, falë një aseti lehtësisht të prirur drejt mbikthimit, sidomos kur përzgjidhet modaliteti Race. Motori arrin thuajse 200 kf dhe shfaq …

[lexo artikullin]Skoda Rapid Spaceback

rapid-spaceback

Rapid do të prezantohet në Frankfurt edhe me versionin sportiv stationwagon, që i dedikohet të rinjve. Spaceback është mëi shkurtër se versioni normal, por me një kabinë më praktike Gamës sëSkoda i shtohet tashmë Rapid, …

[lexo artikullin]54 milion vetura autonome do të përdoren në vitin 2035

vetura_automatike

Një studim nga kompania analitike IHS sjell një parashikim interesant për veturat automatike (pa shofer). Sipas kësaj kompanie numri i tyre në vitin 2025 mund të arrijë në 230 mijë, ndërsa 11.8 milionë vetura të …

[lexo artikullin]Copyright © 2011 - 2014 Automobile Club Albania | Designed by PPA