Formula 1 feston 70-vjetorin, zbuloni 15 kuriozitetet historike për kampionatin e “çmendur”

0
814

Këtë vit, Formula 1 feston 70-vjetorin e krijimit. Në të njëjtin vit kur lindi personazhi komik i Charlie Brown dhe Brazili me Uruguain luftonin për titullin kampion bote, u zhvillua për herë të parë Kampionati Botëror, Formula 1. Koha kalon shpejt, ndoshta edhe më shumë nga sa ecin makinat 1-vendëshe të kampionatit më të ndjekur të motorsportit. Mjafton të hedhim një vështrim mbrapa në kohë për të kuptuar se gjatë këtyre viteve kanë garuar 764 pilotë, por vetëm 33 kanë arritur të shpallen kampionë bote. Po ritregojmë një pjesë të kësaj historie të lavdishme nëpërmjet 15 kuriozitete që ndoshta nuk i keni ditur deri tani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here