MotorSporti

Kampionati më i ndjekur i motorsportit në botë, Formula 1 do të startojë fundjavën e ardhshme më 14 Mars me provat e lira dhe një ditë më pas gara në pistën e Australisë. Dhjetë skuadrat (Alfa Romeo, Aston Martin...
Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit ka lançuar pak ditë më parë një program botëror të quajtur “FIA Rally Star”, i cili synon zbulimin, trajnimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të pilotëve të rinj. Pilotët e rinj të moshës ndërmjet 17 dhe...
Përhapje e koronavirusit ka krijuar një gjendje emergjence shëndetësore në të gjithë botën. Në këtë mënyrë, FIA dhe Formula 1 kanë vendosur që të shtyjnë Çmimin e madh të Kinës në Formula 1, i planifikuar që të zhvillohej më...
Të sfidosh borën dhe ngricat në një terren spektakolar duke shijuar emocionet e një gare të veçantë, është rasti ideal për të rindezur pasionin pas një periudhe pushimi. Fundjavën e kaluar ka nisur “FIA World Cup Cross Country 2020”....
Siguria në garat e motorsportit është një prej pikave kryesore të një eventi, pasi ka lidhje direkte me sigurinë e jetës së pilotëve, spektatorëve dhe organizatorëve të kompeticioneve. Dhe për këtë qëllim, FIA organizoi dy ditë më parë Edicionin...
Formula E dhe FIA kanë zbuluar një ditë më parë makinën e re Gen2 EVO, tek e cila është përdorur një dizajn i rishikuar, ndërsa ky model do të debutojë në sezonin e shtatë të ABB FIA Formula E...
FIA Motorsport Games rikthehet me Edicionin e dytë të tij më 23-25 Tetor 2020 në Marsejë në pistën “Paul Ricard”, ndërsa tashmë ka mbetur vetëm miratimi nga Këshilli Botëror i Motor Sportit. Në Edicionin e parë të Kampionatit Botëror...
Këtë vit, Formula 1 feston 70-vjetorin e krijimit. Në të njëjtin vit kur lindi personazhi komik i Charlie Brown dhe Brazili me Uruguain luftonin për titullin kampion bote, u zhvillua për herë të parë Kampionati Botëror, Formula 1. Koha...
Ndërsa moshatarët e tu janë duke shfletuar gazetat e përditshme në një stol të zakonshëm në parkun e qytetit apo shijojnë kafen në një tavolinë të përbashkët mes miqsh, ti je duke kontrolluar për herë të fundit parametrat e...
Fundjavën e kaluar më 17-18 Janar, u zhvillua në Pragë seminari i zyrtarëve të FIA-s për disiplinat Rally dhe Cross-Country, i pari që bëri bashkë të dyja disiplinat. Në këtë seminar morën pjesë 206 zyrtarë dhe përfaqësues të komunitetit...

Artikujt e Fundit