Lajme dhe Ngjarje

Për herë të parë që kur kompania nisi të testonte automjetet self-drive (pa drejtues), një person gjeti vdekjen si pasojë e goditjes nga një makinë e kompanisë Uber gjatë kalimit në një rrugë në Tempe, Arizona. Megjithëse automjetet autonome...
Piloti i Panasonic Jaguar Racing, Nelson Piquet Jr. udhëhoqi paradën e automjeteve elektrike në Formula E për të nisur New York International Auto ShowNew York City, SHBA - Formula E hapi siparin në rrugët e Big Apple për të...
Konfirmohen detajet teknike të gjeneratës së ardhshme të makinave elektrikelMakina elektrike e gjeneratës së re, ABB FIA Formula E Championship, u prezantua zyrtarisht më 6 mars nga FIA në Geneva Motor Show. Makina e re e quajtur “FIA Formula...
Formula 1, kampionati më i rëndësishëm i botës së motorsportit, së bashku me FIA-n, kanë kënaqësinë të shpallin një partneritet të ri, të quajtur Grid Kids, për ta bërë ceremoninë para garave më të rëndësishme dhe më interesante për...
Fituesit e Kampionateve të organizuar nga FIA (Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit) për vitin 2017 janë kurorëzuar në një ceremoni madhështore të dhënies së “Çmimeve FIA 2017” në Pallatin e Versajës në Paris. Pika kulmore e shfaqjes vjetore gala ishte prezantimi...
 Pas mbajtjes së Asamblesë së Përgjithshme të FIA-s të premten, më 8 dhjetor 2017, në Paris, është shpallur emri i Presidentit të ri të Komisionit Ndërkombëtar të Kartingut të FIA-s. Braziliani Felipe Massa do të pasojë Shaikh Abdulla bin...
On 20 May, the Automobile Club Albania (ACA) received the European Road Safety Charter’s Excellence in Road Safety Award for best practices. For the 2016 awards, the Charter had chosen to award actions on youth and innovation.Selected from nearly...
Presidenti i FIA-s Jean Todt viziton Shqipërinë për të promovuar sigurinë rrugore.Është hera e parë që vendi ynë pret një personalitetet të një rangu kaq të lartë si Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit Jean Todt. Me ftesë të...

Artikujt e Fundit