ACA në Aksion për Sensibilizim

“Miliona jetë njerëzish për të shpëtuar në rrugë” është libri i Presidentit të FIA-s, Jean Todt i botuar nga “Debats Publics” përpara Konferencës së 3-të Ministrore Botërore për Sigurinë Rrugore që do të zhvillohet sot dhe nesër në Stokholm...
 Prej dy ditësh po zhvillohen në Stohkolm të Suedisë takime pune, seminare, lançime fushatash sensibilizuese apo diskutime të shumta në lidhje me sigurinë në rrugë. Gjithçka ndodh në prag të Konferencës së 3-të Ministrore Botërore për Sigurinë Rrugore që...
Programi Evropian i Vlerësimit të Makinave të Reja, “Euro NCAP”, ka publikuar një përmbledhje të statistikave dhe fakteve të punës së vet gjatë 2019-ës, një prej viteve më të ngarkuara të punës së këtij programi që prej krijimit në...
Projekti i BE-së për FIA Region I, “Drive2theFuture” po bën një studim të konsumatorëve për të zbuluar opinionet e tyre rreth pranimit të automjeteve autonome për mënyra të ndryshme transporti, për të kuptuar më mirë preferencat e përdoruesve për...
Më 15 janar 2020, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë për Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane, duke nënvizuar nevojën urgjente për një aksion ambicioz për të adresuar çështjet e ndryshimit të klimës dhe sfidat mjedisore.Rezoluta paraqet reagimin e parë të Parlamentit...
Asistenca Rrugore e Kosovës (KTA) përpara festave të fundvitit të kaluar, publikoi një mesazh urimi interesant për të gjithë ndjekësit e saj. “Cakrro me gotë, jo me kerr!” shkruhej në mesazhin e urimit. Kjo fushatë rrit ndërgjegjësimin për mospërdorimin...
Aksidentet rrugore vazhdojnë të prodhojnë një numër të konsiderueshëm viktimash në Shqipëri. Gjatë paradites së sotme, Ministria e Brendshme organizoi një analizë krahasuese të aksidenteve rrugore në vite si edhe duke bërë disa propozime për ndryshime në Kodin Rrugor....
Futbollisti i njohur Didier Drogba është ylli i fundit ndërkombëtar që mbështet fushatën e FIA-s për sigurinë rrugore, #3500LIVES. Ish-sulmuesi nga Bregu i Fildishtë, në një intervistë për revistën zyrtare të FIA-s, “AUTO”, flet për mesazhin e tij “Kujdes...
Disa ditë më parë, FIA ka publikuar një video me titull “A do të?”, që synon sensibilizimin e drejtuesve të mjeteve për të mos keqpërdorur parkimet e dedikuara për personat me aftësi të kufizuara.Komisioni i FIA-s për personat me...
Shqipëria po përjeton orë shumë të vështira, për shkak të tërmetit tragjik që ra gjatë natës së kaluar, duke shkaktuar viktima, shumë të plagosur dhe dëme materiale. Tërmeti 6.4 ballë shkaktoi panik te qytetarët e Tiranës, Durrësit, Krujës dhe...

Artikujt e Fundit